Celostní přírodní medicína

Co je to AKUPRESURA? A jak funguje?

Když jsem před léty v době nemocí mým tehdy malých dětí hledala, jak jim pomoct, měla jsem za sebou již kurzy akupunktury. Akupunktura používá k léčení nemocí tenké jehličky, které se aplikují do specifických míst – akupunkturních bodů. Ale právě kvůli jehličkám se akupunktura u malých dětí běžně nepoužívá.  Jednak kvůli případné bolestivosti, kterou u dětí nechceme navodit a také z hlediska bezpečnosti.

Řešení se nabídlo ve formě akupresury. Akupresura také využívá akupunkturních bodů, ale na tyto body se pouze vyvíjí lehký tlak prstem (u dospělých se může tlak vyvíjet i celou dlaní nebo loktem). Skvělé! Mé vlastní ruce mi dávají možnost, jak pomoci. A navíc – ani pro mě, ani pro dítě to není žádná otrava; něco, co se musí přežít jako stříkání do nosu, odsávání, polykání nechutných sirupů…

Akupresura nám nabízí opravdu kvalitně strávený čas, kdy se plně věnujeme svému dítěti – nejen rukama a masáží, ale věnujeme mu i svou vědomou pozornost. Jsme prostě s ním, jsme tam pro něj v jeho nemoci a přinášíme mu úlevu. Je vědecky prokázáno, že láskyplný dotyk sám o sobě je léčivý a když k tomu přidáme ještě působení v oblasti akupunkturních bodů, úspěch je zaručen.:-)

A jak tedy akupresura funguje?

Akupresura je metoda vycházející z principů tradiční čínské medicíny. Možná jste už slyšeli slovo meridiány. Meridiány jsou energetické dráhy, tedy nic, co bychom mohli spatřit pouhým okem. Představte si, jakoby lidské tělo bylo protkáno těmito energetickými drahami. Existuje 12 meridiánů, které k sobě mají přiřazený určitý orgán a navíc máme další dva extra-meridiány jdoucí středem těla.

Když někde na meridiánové dráze vznikne blok, energie přestane volně proudit a dojde k onemocnění. Působením na určité akupresurní body v dané dráze se snažíme tuto blokádu odstranit, znovu nastolit volné proudění energie a tím pomoci k uzdravení.

OPRAVDU to funguje?

Akupunktura, ze které akupresura vychází, je metoda stará více než 3000 let. První psaná dokumentace v Číne, která popisuje akupunkturu jako diagnostickou a léčebnou metodu, je kniha Žlutého císaře o medicíně (The Yellow Emperor’s Classic of Internal Medicine), vydaná v období 100 let př.n.l.

Je to tedy historicky velice starý a osvědčený léčebný systém, který sice během staletí prošel vývojem a různými vylepšeními, ale zůstal tu s námi.

Teprve během 20. století došlo k rozsáhlejšímu rozšíření východní medicíny na Západ. Z počátku se akupunktura i další metody z TČM setkávaly se skepticismem a nebyly v odborných lékařských kruzích uznávány.
Praxe ovšem opakovaně ukázala, že tyto metody efektivní jsou a začaly se provádět seriózní vědecké studie, aby byly výsledky léčby objektivně měřitelné. Studie na podkladě Evidence Based Medicine (= medicína založená na důkazech) jsou dostupné i pro širokou veřejnost na serveru PubMed a věřte, že jsou pro TČM více než příznivé.


No řekněte sami – kdyby to nefungovalo, byla by tu tato metoda s námi dnes? Po tolika staletích?
A zažívala by dnes svůj největší boom na Západě?

Z mé vlastní zkušenosti: ano, akupunktura funguje a její jemnější forma – akupresura také.

Pomocí akupunktury jsem za roky praxe dokázala pomoci velké řadě lidí.
Doma ji občas používám na manžela, i když u něj už musí být opravdu ouvej, aby do sebe nechal píchnout jehličku (znáte to – chlapi a jehly :D).

Akupresuru formou masáží používám u dětí a často se efekt ukáže velice rychle. Například masáž pro uvolnění dutin a při rýmě děláme s dětmi po inhalaci a často se rýma spustí takovým způsobem, až si říkám, kde se v té malé hlavičce všechny ty zelené sople schovávaly, když ani tři kapesníky nestačí.

 

Ostatně nejlepší je se přesvědčit na vlastní kůži. 🙂

Vyzkoušejte si, jak se taková akupresurní masáž provádí a kde najdete ty správné body. 

Naučte se, jak pomocí svých vlastních rukou ulevíte dítěti při rýmě a nachlazení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *